מיומנות בסיסית לרכיבה בקבוצה

 

  

 

 

אינכם צריכים להיות רוכבים תחרותיים כדי ליהנות מהיתרונות של רכיבות קבוצתיות. אימוני קבוצה, אשר נעשים בצורה נכונה, עשויים לשפר את המוטיבציה, את הכושר ולהפוך את הרכיבה למהנה יותר. עם זאת, אם חסרה טכניקה או כושר לרכיבה בקבוצה, החוויה יכולה להיות מתסכלת, עד למצב בו חוזרים לרכוב לבד. חוסר מיומנות, במקרה הגרוע ביותר, עלולה לגרום להתרסקות שלעיתים אף גוררת רוכבים אחרים.
במאמר זה נדון במספר עקרונות בסיסיים לרכיבה בקבוצה.

מציאת קבוצה מתאימה

כאשר מחפשים קבוצת רכיבה, חשוב להבין מהי המדיניות הכללית שלה. ישנן קבוצות שרוכבות רכיבות "no-drop", פירוש הדבר שאף רוכב אינו נשאר מאחור וניתן לסמוך על רוכבים מנוסים שישארו צמודים לאלו שרק מתחילים. חשוב לבדוק אם מישהו בארגון מלמד כללי התנהגות של רכיבה קבוצתית.
אפשרות נוספת היא להצטרף לרכיבת drop-in. אלה בדרך כלל מתחילים במגרש החניה של חנות האופניים המקומית, קצב הקבוצה נקבע על ידי הרוכבים, או לפי יעדים ספציפיים של הרכיבה. לעתים קרובות, ישנה חלוקה פנימית לשלוש קבוצות בעלות רמות כושר שונות.

הבחירה השלישי הנפוצה ביותר היא תחרות במסווה דק של קבוצת רכיבה. אלו הן בדרך כלל רכיבות מהירות ואגרסיביות ביותר שניתן למצוא. רכיבות אלו, מיועדות לרוכבי אופניים מנוסים מאוד בדרך כלל הן בעלות שמות קליטים, כבר מהשם מבינים את אופייה של הקבוצה.

רבים מחפשים אחר קבוצת רכיבה, בחנות האופניים המקומית שרובן משוייכות למועדונים, או צוותי תחרות.

מיומנויות יסוד

מיומנויות בסיסיות נדרשות כדי לרכוב בהצלחה עם קבוצה, באשר היא. ראשית, חייבים להיות מסוגלים לרכוב על קו ישר, לשלוט במהירות, לדעת לראות מראש בעיות אפשריות ולהתבוננן היטב בדרך. באותו הזמן, להיות ערניים לכל פעילות בשדה הראייה.

התאמנו במיומנות - בתחרויות אופניים מקצועיות כל רוכב צריך "להצמד למסלולו". פירוש הדבר שרוכבי האופניים צריכים להיות מסוגלים לרכוב בקו אחד לאורך הדרך.

התאמנו במיומנות זו במרחק של 30 עד 60 סנטימטרים מהקו הלבן לצד הכתף השמאלית, ונסו לרכוב במקביל לקו זה. זיכרו תמיד לרכוב בתוך השוליים.

דראפטינג – רכיבות קבוצתיות שונות מתאמנות על הצמדות יחד כמסה, פחות או יותר, עם תנועה קטנה בקרב הקבוצה.

קבוצות אחרות משלבות קוי קצב, במפגשים שלהם. בצורתו הבסיסית ביותר, קו קצב מתרחש כאשר רוכב מושך שורה של רוכבים אחרים מאחוריו. כל רוכב עוקב אחר הרוכב שלפניו על ידי שמירה על מרחק של כמה סנטימטרים עד מטרים ספורים מהגלגל האחורי של הרוכב הקדמי. אזור זה של רוח התנגדות קטנה ביותר, ידוע בתור slipstream.

הצמדות ל"זרם" של הרוכב המוביל נקראת drafting. במצב ה draft חוסכים למעלה מ 30 אחוז מאנרגיה בהשוואה לרוכב המוביל. אם התנסתם בזה, אתם ודאי יודעים שרכיבה של 40 קמ"ש, קלה באופן משמעותי כאשר אתם באמצע ולא מובילים. ההבדל בולט עוד יותר ברוח קדמית.
שליטה במהירות – הרוכב המוביל בקצב הקוי יכול להישאר בחזית למספר שניות או דקות. כאשר הקבוצה מחליפה את הרוכב המוביל ומגיע תורכם, המנעו מלדווש בקצב מוגבר כדי להוכיח לכולם כמה חזקים אתם. קצב קוי מהנה ביותר, כאשר הקצב יציב. תאוצה מהירה או תנועות בלימה קופצניות משבשות את הקו ועלולות לגרום להתרסקות.

עיניים ואוזניים פתוחות - הראשון בקבוצה יכול לראות דרך ברורה. לכן, הוא צריך להצביע על מהמורות בכביש, כמו גם שאר האנשים בקו. התראה על הסכנות ומיומנויות תקשורת מילולית חשובות ביותר. מסיבה זו, אסור השימוש באוזניות בעת רכיבה בקבוצה !

כאשר אתם עוקבים אחר מישהו, הימנעו מקיבעון ויזואלי על הגלגל האחורי שלו. הסתכלו כמה מטרים קדימה, תוך שמירה על המרחק בין הגלגל הקדמי שלכם לזה שלפניכם בשדה הראייה. השמרו מסכנות בדרך, כמו גם מתנועה משני צדי קו הקצב.

היו קשובים לתנועת רכבים שמתקרבים מאחור. תצוגת המראה האחורית אשר מותקנת על הקסדה או המשקפיים עשויה להיות מאוד מועילה בהשמרות מכלי רכב.

שימו לב לתנועת הדיווש של הרוכבים האחרים. הזהרו משינויים פתאומיים בקצב, זה בדרך כלל מאותת על בעיה.

צפו בעיות – בעת רכיבה בתנאים סוערים או בשטח הררי, צפו מראש שינויים בקבוצה. כאשר הקבוצה משנה כיוון, לעיתים הרוכבים החלשים אינם מוגנים מפני הרוח והם נושרים מהקצב. הדבר נכון גם עבור מסלול הררי. רוכבים שבדרך כלל יכולים להשאר בקו הקבוצה בכבישים שטוחים עלולים ליפול מהקצב במסלול הררי.

נסו לראות סימנים של רוכבים שנאבקים. זה כולל מצב שבו מתקשים למצוא את ההילוך הנכון, נושמים בכבדות או כל הזמן מביטים מעבר לכתף.

לא תרצו להתקע מאחורי רוכב נאבק אם אתם חזקים. שימו לב לאותות כך שתוכלו לתמרן למצב טוב יותר.

להתאמן

מאמר זה גירד רק את פני השטח של מיומנויות רכיבה בקבוצה. ברגע שתשלטו ביסודות, המשיכו לחדד את היכולות. משאב טוב לרכיבה קבוצתית הוא Racing Tactics for Cyclists מאת Thomas Prehn, גם אם אינכם רוכבים תחרותיים. זכרו: ברכיבה קבוצתית, לרוכבים חכמים לעיתים קרובות יש יתרון על פני רוכבים חזקים.
 

תרגום מאמר Basic Skills for Group Riding מאת Gale Bernhardt