איך לבחור כפפות רכיבה?

כפפות רכיבה לאופניים מתחלקות ל- 3 פונקציות: חמימות, נוחות ומיועדות להגנה.


חום
במקומות קרים, כאשר מזג האוויר בחורף יורד לטמפרטורות נמוכות, הכפפות אמורות לשמור על הידיים מפני פגיעות קור או פגיעה בעצבים, זוהי פונקציה הכרחית במיוחד כאשר רוכבים במזג אוויר קר. העיצוב של האופניים המודרניים הוא כזה שהרוכב חייב לאחוז בכידון בזמן רכיבה על אופניים, ולכן תפקיד זה משאיר אותנו חשופים בפני מזג האוויר. הידיים אינן פעילות יחסית לשאר הגוף בזמן רכיבה, אין הרבה מסת שריר, דבר שלא תורם על שמירת חום מספקת ולכן כפפות חיוניות עבור בידוד הידיים מפני הקור, הרוח, וקירור אויר בזמן רכיבה על אופניים.

נוחות

הכפפה אמורה לעזור לנו בצורה של לחץ ממושך נגד הכידון והעברת זעזועים מכביש/מהשטח באופן פתאומי דרך הכידון לידיים. סיבת אי נוחות בידיים ניתן למתן במידת מה על ידי שינוי תנוחת רכיבה, אך לרוב היא טבועה בעיצוב האופניים. עם זאת, הבחירה של חלוקת משקל בין האוכף לכידון נקבעת בדרך כלל על ידי גורמים אחרים, כגון אווירודינמיקה, מבנה האופניים וכו'. כפפות טובות וברמה גבוהה יעזרו לנו להתמודד עם הלחץ המופעל על הידיים.
עם זאת, ריפוד עודף עלול להוביל לבעיות אחרות, בדרך כלל הידיים ינוחו על עצמות השורש בכף היד. דבר שיגרום ללחץ ברקמות הרכות של כף היד תוך גרימת משהו דומה לתסמונת התעלה הקרפלית.

מיועדות להגנה

כאשר נופלים מהאופניים הדבר הראשון מתוך אינסטינק שאנו עושים הוא לשלוך את הידיים ולנסות לבלום את הנפילה, עם זאת, הידיים הן  מהחלקים הקשים ביותר לתיקון. לכן, רוכבי אופניים רבים בוחרים ללבוש כפפות כל השנה.
 

סוגי כפפות רכיבה:

כפפות חצי -  כפפות אלו מרופדות קלות בשכבה של עור (טבעי או סינתטי), ג'ל או חומר אחר. לרוב משתמשים בהן בחודשים החמים.

כפפות מלאות– כפפות אלו מתחלקות לשתי קבוצות: אטומות ולא אטומות. הכפפות האטומות הינן בעלות אטימות מלאה לאצבעות ולכף היד. כפפה זו לרוב נלבשת בחורף הקר. המטרה של כפפה זו היא ליצור בידוד מושלם בפני הקור. הכפפה המלאה הלא אטומה יכולה לשמש גם בקיץ.

הכפפה צריכה להיות נוחה, אך לא להיות הדוקה מידי. שימו לב במיוחד על האורך של האצבעות. ברמה האידיאלית הכפפה צריכה להיות משוחררת על האצבעות ולהרגיש נוחה סביב כף היד. כפפה הדוקה נוטה להגביל את זרימת הדם ולגרום לתחושת "קור" ביד. במזג אוויר קר מומלץ לעיתים קרובות לבצע תרגול של כף יד ולסגירה ופתיחה על מנת להזרים דם.
הטיפול בכפפות הוא פשוט... על מנת שלא ייוצר ריח לא נעים בתוך הכפפה עדיף לאחסן אותה כך שהאוויר יכול לזרום פנימה. במקרה של כפפה רטובה הכי טוב הוא להפוך אותם על פיהם, לצורך ייבוש.